Dożynki 2013

Dożynki Diecezjalne diecezji radomskiej odbyły się w niedzielę, w sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie. Uczestniczyło około 2 tys. ludzi. Uroczystościom przewodniczył ksiądz biskup Henryk Tomasik, ordynariusz radomski.

Dożynki połączono z gminnymi dożynkami gminy Pawłów, na terenie, której leży sanktuarium. Było to dziękczynienie za dar chleba każdego polskiego chłopa i rodziny chłopskiej. Wśród delegacji dominowało Radomskie i Opoczyńskie oraz powiat starachowicki. Rozpoczęto barwnym, najdłuższym w regionie, korowodem dożynkowym. Cały ten tłum, po przemarszu drogami Kałkowa i Godowa, zebrał się przed Golgotą Martyrologii Narodu Polskiego. W tym roku starostami dożynek byli Renata i Jacek Drabowie małżeństwo z Kroczowa Większego, w gminie Kazanów. Są rolnikami na około 50 hektarach. Mają troje dzieci. Hodują krowy mleczne, mają ich ponad 30. W ubiegłym roku starostowie dożynek byli z gminy Potworów.

Renata i Jacek Drabowie, starostowie dożynek

Uroczystej Eucharystii przy polowym ołtarzu przewodniczył wspomniany ksiądz biskup Henryk Tomasik. On też wygłosił homilię, w dużej mierze poświęconą rolnikom. Podczas mszy, na Ofiarowanie, wszystkie wieńce zostały złożone na polowym ołtarzu przed Golgotą Martyrologii Narodu Polskiego.

Pod koniec mszy św. głos zabrał poseł Krzysztof Lipiec, który bardzo chwalił trud i patriotyzm polskich chłopów. Po mszy delegacja Rolniczej Solidarności Ziemi Radomskiej wspólnie z księżmi i biskupem modliła się w kaplicy chłopów polskich, w Golgocie. Jest ona obok Panteonu Chłopów Polskich, jedynego takiego w Polsce. Jest w nim kilkadziesiąt tablic działaczy ruchu ludowego. Jednak przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego nie zabierali głosu.

W tym czasie na prezbiterium polowego ołtarza program artystyczny przedstawiła parafialna schola i Zespół Folklorystyczny Okrasa z Pawłowa.

BARWNA I DOBRZE ZORGANIZOWANA

Uroczystość była barwna, z pięknymi strojami, wieńcami dożynkowymi, pocztami sztandarowymi. Była dobrze zorganizowana. Księżom z sanktuarium bardzo pomagali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kałkowie, którzy mają strażnicę na terenie sanktuarium. Od lat dożynki organizują wspólnie diecezja radomska, sanktuarium w Kałkowie, gmina Pawłów i Rolnicza Solidarność Ziemi Radomskiej.

Wieniec dożynkowy WTZ Kałków-Godów

Tradycyjnie, po mszy, uczestnicy uroczystości otrzymali chleb dożynkowy. – Pracowaliśmy przy tym chlebie całą noc, poprzedzającą uroczystość. Ale bardzo się cieszymy, że nasz chleb ma takie wzięcie – poinformował nas właściciel piekarni, dostarczający chleb pod Golgotę. Robi to od wielu lat.

Kazimierz Cuch (Echo Dnia)

Ostatnie wpisy

Witamy ponownie!

Zaloguj się do swojego konta

Odzyskaj swoje hasło

Wpisz nazwę użytkownika oraz hasło, aby zresetować