Dożynki 2014

Dożynki Diecezjalne diecezji radomskiej odbyły się w niedzielę, w sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie. Były połączone z dożynkami gminy Pawłów, na terenie której leży sanktuarium. Było to dziękczynienie za dar chleba każdego polskiego chłopa i rodziny chłopskiej.

Uczestniczyło około 2 tysiące ludzi, przede wszystkim z diecezji radomskiej. Uroczystościom przewodniczył ksiądz kanonik Andrzej Rdzanek, dziekan dekanatu Starachowice Południe, w zastępstwie zapowiadanego wcześniej biskupa Henryka Tomasika, ordynariusza diecezji radomskiej.

Były delegacje z wieńcami z wielu gmin diecezji radomskiej oraz pojedyncze wieńce z diecezji sandomierskiej i kieleckiej oraz z sąsiedniej gmin Brody. Starostami dożynek byli Sylwia i Hubert Dąbrowscy z Godowa, uprawiający zboże na 40 hektarach.

Rozpoczęto barwnym, najdłuższym w regionie, korowodem dożynkowym. Rytm marszu nadawała Gminna Orkiestra Dęta z Brodów, z udziałem wójta Andrzeja Przygody. Cały ten tłum, po przemarszu drogami Kałkowa i Godowa, zebrał się przed Golgotą Martyrologii Narodu Polskiego.

Uroczystej Eucharystii przy polowym ołtarzu przewodniczył wspomniany ksiądz kanonik Andrzej Rdzanek. On też wygłosił homilię, w dużej mierze poświęconą rolnikom. Podczas mszy, na Ofiarowanie, wszystkie wieńce imiennie, po kolei zostały poświęcone i złożone na polowym ołtarzu przed Golgotą Martyrologii Narodu Polskiego. Oprawę muzyczną sprawowała wspomniana orkiestra z Brodów.

Nie było wystąpień obecnych na uroczystości wielu kandydatów do różnych szczebli, w najbliższych wyborach samorządowych. Tylko się prezentowali, nie prowadząc kampanii wyborczej.

Po mszy delegacja Rolniczej Solidarności Ziemi Radomskiej, wspólnie z księżmi modliła się w kaplicy rolników polskich, w kałkowskiej Golgocie. Kaplica jest obok Panteonu Chłopów Polskich, jedynego takiego w Polsce.

W odróżnieniu od ubiegłego roku, nie było programu artystycznego, chociaż w uroczystościach uczestniczył Zespół Folklorystyczny Okrasa z Pawłowa.

BARWNA I DOBRZE ZORGANIZOWANA

Uroczystość była barwna, z pięknymi strojami, wieńcami dożynkowymi, pocztami sztandarowymi. Była dobrze zorganizowana. Księżom z sanktuarium bardzo pomagali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kałkowie. Od lat dożynki organizują wspólnie: diecezja radomska, sanktuarium w Kałkowie, gmina Pawłów i Rolnicza Solidarność Ziemi Radomskiej.

Tradycyjnie, po mszy, uczestnicy uroczystości otrzymali chleb dożynkowy, oznakowany napisem „Dożynki 2014” i placki specjalnie upieczone przez piekarnie w Starachowicach i Pawłowie. Ludzi było tak dużo, że nie starczyło go dla wszystkich.

Fotogaleria (Piotr Maj, Jarosław Zapała):

Ostatnie wpisy

Witamy ponownie!

Zaloguj się do swojego konta

Odzyskaj swoje hasło

Wpisz nazwę użytkownika oraz hasło, aby zresetować