Golgota – Martyrologium Narodu Poskiego

Golgota została zaprojektowana jako 12 stacja Drogi Krzyżowej. Miała upamiętnić męczeńską ofiarę Polaków dawnych i współczesnych, być świadectwem, że Polska była wierna Krzyżowi i Ewangelii. We wnętrzu Golgoty została zapisana najnowsza historia Polski, zamknięta w obrazach zdarzeniach, historia cierpienia, walki i śmierci, historia polskiej duszy. Na ścianie frontowej znajdują dwie tablice informujące, że jest to pamiątka męki i śmierci Jezusa, a także Golgota Świętokrzyska- martyrologia narodu polskiego widziana poprzez tajemnice zbawienia. Zlewa się w niej w jedno męka Chrystusa z męka narodu polskiego. Autorami projektu są ks. kustosz Czesław Wala i siostra Halina Tobiasz. Prace rozpoczęto w 1986r. Budowla ma wys. 33m i 5 kondygnacji. Na szczycie Golgoty ułożono skromną attykę, a nad nią ustawiono 15-metrowy krzyż. Golgotę poświęcił ksiądz biskup Marian Zimałek 23 czerwca 1991r.