Bez względu na porę roku przybywają do Kałkowa pielgrzymi. Niezmiennie od lat wita ich uśmiechnięta twarz Księdza Kustosza Czesława Wali, który jednoczy się z nimi wokół Chrystusowego ołtarza, udziela po Mszy Św. indywidualnego błogosławieństwa.
W informacji po zgłoszeniu obecności, pielgrzymi zorganizowani i osoby indywidualne wraz z Przewodnikiem Sanktuaryjnym mogą zapoznać się z historią tego miejsca, zwiedzić każdy zakątek oraz znaleźć dla siebie miejsce i czas na osobistą i wspólnotową modlitwę, Mszę Św.
Pielgrzymi mają w Kałkowie wiele miejsc na osobistą modlitwę, na chwile zadumy, na kontakt z przyrodą. Mają okazję dobrego przygotowania się do sakramentu spowiedzi św., a także możliwość porozmawiania o swoich sprawach z księdzem, mogą nabyć książki religijne, zaopatrzyć się w pamiątki.
Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Świętokrzyskiej stwarza klimat do spotkania serca człowieka z Bogiem, Jego Matką, z dziejami historii, patriotyzmem, umożliwia każdemu odnalezienie korzeni swojej wiary i polskości. W Kałkowie przeplata się niemal na każdym miejscu religijność z patriotyzmem. Nie można wszak, przypominając słowa Jana Pawła II, oddzielić historii naszego narodu od Chrystusa. Dlatego dla wielu droga zbliżenia się do Boga przez kulturę, przez odkrywanie naszych dziejów ojczystych jest niemal tak samo ważna, jak na przykład bezpośredni udział w kulcie, w różnego rodzaju nabożeństwach.
W Sanktuarium dobrze czują się ludzie prości, bo ono powstało dla ludu. W Kałkowie jest więcej wyciszenia i spokoju. Tu się nie mówi głośno, nie nawołuje i nie krzyczy. Każdy dostraja się do miejsca, nabiera szacunku do świata innych wartości, które przerastają sprawy ziemi, a myśl człowieka kierują ku niebu, w stronę wieczności.
Telefon Informacji w Sanktuarium: 41-272 18 88 – tu można zasięgnąć podstawowych informacji o Sanktuarium, zgłosić przyjazd grupy, prosić o Przewodnika, usłyszeć miłe słowo, zamówić Mszę Św., poprosić o rozmowę z kapłanem, o Sakrament Pokuty.
sanktuarium@kalkow.com.pl
Grupy czy osoby indywidualne, które pragną pobyć w Sanktuarium parę dni – wymodlić się, zwiedzić – i chcą zanocować w Domu Pielgrzyma mogą zamówić noclegi dzwoniąc pod numer telefonu 660 158 239.
Trochę historii
Regularne pielgrzymki zaczęły przybywać do Kałkowa od 1985 roku. Zapoczątkowali je górnicy z kopalni „Szczygłowice”, którzy w lipcu tego roku przybyli na sobotnie całonocne czuwanie. 130-sto osobową grupę górników powitały członkinie zespołu św.Anny. Wyszły do górników z lampionami, wprowadzając ich do świątyni. Gdy zagrały fanfary i zaintonowano pieśń „O Maryjo witam Cię”, górnicza brać padła na kolana. Wielkie wzruszenie ogarnęło wszystkich. Ksiądz Proboszcz Czesław Wala witając górników powiedział, że stanowią oni bardzo ważną cząstkę Kościoła, ludzi ciężkiej pracy i służby, którzy przychodzą złożyć w Sanktuarium dar klęczących kolan, rozmodlonych serc i spracowanych rąk.
I tak się zaczęło. Jedni przyciągali innych. Po górnikach z kopalni „Szczygłowice” przyjeżdżają górnicy z kopalni „Jastrzębie”, aby pomodlić się za tych, którzy zginęli w czasie stanu wojennego i podczas pracy w kopalniach. W obecnych trudnych dla górnictwa czasach modlą się o zdrowie dla siebie i swoich rodzin, pamiętają o kolegach, zwłaszcza tych, którzy utracili pracę, proszą, by nie tracili nadziei, by nie zabrakło im pomysłów na utrzymanie swoich rodzin.
Po górnikach przyjeżdżali hutnicy, leśnicy, rolnicy, kolejarze. Stopniowo liczba pielgrzymek poszerzała się o kolejne stany i zawody. I tak zaczęły przybywać pielgrzymki rodzin, aby wyprosić u Matki Bożej zmianę nastawienia rządzących do rodziny, aby odnowić w sobie dar otwarcia na życie i miłość. Przybywają kapłani, klerycy, ministranci, siostry zakonne, organiści, oazowicze.
Od 1989 roku do Sanktuarium regularnie przybywają z bardzo wielu parafii dzieci pierwszokomunijne. To bardzo oczekiwane grupy pielgrzymów, tworzące swoisty klimat rozmodlenia i rozśpiewania, poruszające się po świątyni ze złożonymi rękami. Dzieci te, jak ktoś powiedział, wyglądają w Sanktuarium jak gromady aniołów na ziemi. Ks. Kustosz poświęca dzieciom więcej uwagi, wita je z radością, zachęcając do budowania dobra, mocno wierząc w to, że gdy każdy będzie starał się czynić dobro, wówczas świat stanie się lepszy.
Najwięcej pielgrzymów przybywa do Kałkowa w drugą niedzielę września na wielki odpust Matki Bożej Bolesnej, a zarazem na podziękowanie Bogu za żniwa.
Nierzadko przybywają do Kałkowa zwykli turyści, pragnący po prostu zwiedzić Sanktuarium, zobaczyć miejsce, o którym wiele słyszeli.
Bolesna Matka Boża jakby szczególnie sprzyjała tym, którzy nie potrafią sami rozwiązywać swoich problemów, są dotknięci cierpieniem, zatroskani ponad miarę, przygnieceni ciężarem ponad siły. Choć nie od razu przychodzi światło przejrzenia, po czasie okazuje się, że każdy wyprosił w Kałkowie to, co było szczególnie potrzebne, najbardziej konieczne.