Sanktuarium się zmienia Dom Pielgrzyma, Dom św. Jana Pawła II, a teraz kolejne
10 budynków na terenie Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie przejdzie w najbliższym czasie gruntowny remont. Termomodernizacji zostaną poddane obiekty służące osobom niepełnosprawnym.
Stworzone przezśp. ks. Czesława Walędzieło na rzecz osób niepełnosprawnych z upływem lat zaczęło wymagać remontu, dlatego obecny gospodarz Sanktuarium Matki Bożejks. kustosz Zbigniew Staniospodjął starania o odnowienie wysłużonych budynków. Z pomocą przyszedł Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Warszawie, który przekazał finansowe wsparcie na termomodernizację 10 obiektów służących osobom niepełnosprawnym. Docieplenie ścian i stropów, nową elewację, wymiana okien i drzwi, energooszczędne ogrzewanie z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii zyskają m.in. Warsztat Terapii Zajęciowej, Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej, czy domki treningowe, w którym osoby z rozmaitymi dysfunkcjami uczą się samodzielnego życia.
Uroczyste podpisanie umowy na dofinansowanie z udziałemArtura Michalskiego, wiceprezesa NFOŚiGW odbyło się w czwartek, 23 września w Sali Teatralnej w budynku św. Jana Pawła II na terenie Sanktuarium.
– To przedsięwzięcie gwarantuje znaczące ograniczenie zużycia energii i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii – mówił A. Michalski dziękując posełAgacie Wojtyszekza osobiste zaangażowanie na rzecz osób niepełnosprawnych, co przełożyło się na wsparcie tej inwestycji.
– Wspieramy parafię, ale wspieramy przede wszystkim obiekty użyteczności publicznej jak WTZ, PZAZ czy domki, w których odbywają się turnusy rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych. To miejsce służy nie tylko lokalnej społeczności, ale też przyjezdnym z całej Polski – mówiła poseł Wojtyszek życząc szybkiej realizacji inwestycji.
– Znamy warunki panujące w tych obiektach i wiemy, jak te pieniądze je odmienią. Energię, której zużycie uda się ograniczyć za sprawą termomodernizacji przełożą się na energię uczestników zajęć, które się tam odbywają – mówiłDariusz Dąbrowski, dziękując za wsparcie w imieniu Zarządu powiatu starachowickiego.
W imieniu gminy Pawłów podziękowania przekazał wójtMarek Wojtas, wspominając o wsparciu nie tylko Narodowego, ale również WFOŚiGW pod kierunkiemRyszarda Gliwińskiego, który dofinansował nie jedno przedsięwzięcie na terenie gminy.
O ludziach dobrej woli, których jest więcej – mówiłaBożena Wrona, przewodnicząca Rady Powiatu dziękując za serce wobec osób niepełnosprawnych. Tym samym nawiązała do słów piosenki Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”, którą wykonał podopieczny PZAZWojciech Makowski.
Za otwarte serce na rzecz osób niepełnosprawnych dziękował poseł A. Wojtyszek ks. Zbigniew Stanios, gospodarz Sanktuarium. Słowa podziękowania za dobroć i życzliwość skierował do p. Artura Michalskiego wiceprezesa NFOŚiGW. Dziękuję za błogosławieństwo ówczesnego Pasterza Diecezji Radomskiej Ks. Bpa Henryka Tomasika wspominając otwartość i pomoc przy realizacji tego działania jak i poprzednich. Podziękował wszystkim samorządowcom: staroście Dariuszowi Dąbrowskiemu, Przyjacielowi Sanktuarium i gospodarzowi Gminy Pawłów Wójtowi Markowi Wojtasowi. Pani Przewodniczącej Rady Powiatu Bożenie Wrona, a przede wszystkim podopiecznym – osobom niepełnosprawnym za ich dobre serca i dar wielkiej modlitwy. Jak mówił ma świadomość wyzwania, że to przedsięwzięcie będzie wymagało poświęcenia, ale ma nadzieję, że z pomocą Bożą i opieką Matki Bożej naszej Królowej uda się podołać.