Dużym wydarzeniem w Sanktuarium Świętokrzyskim stał się eksponowany przez sześc lat w auli Domu Jana Pawła II obraz „Polonia” Antoniego Tańskiego. Dzieło to jest próbą przedstawienia tysiącletniej historii Polski.
Malowidło 12 metrów szerokie i 3,5 metra wysokie przedstawia około 200 postaci zasłużonych Polaków od zarania dziejów do lat trzydziestych XX wieku.
Obraz przedstawia około 200 wybitnych Polaków, przedstawicieli polskiej kultury, nauki, wojska, polityki. Osoby te żyły i działały w różnych epokach. Na obrazie są s portretowani między innymi: Piast Kołodziej, Mieszko I, królowie polscy począwszy od Bolesława Chrobrego przez Kazimierza Wielkiego, Jana III Sobieskiego do Stanisława Augusta Poniatowskiego. Artysta namalował też Tadeusza Kościuszkę, Józefa Sowińskiego, grupę belwederczyków. Na obrazie widać też portrety między innymi Ignacego Krasickiego, Antoniego Malczewskiego, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Aleksandra Fredry, Zofii Kossak-Szczuckiej, Stanisława Wyspiańskiego, Marii Skłodowskiej Curie, Samuela Bogumiła Linde, Józefa Wybickiego…
Według autora to ci właśnie przedstawiciele narodu swoimi czynami i dziełami zasłużyli na miano wielkich Polaków. „Polonia” obrazuje także blisko tysiąc lat polskiej historii, począwszy od dynastii Piastów.
Trochę historii
Antoni Tański był architektem i mieszkał w Warszawie. Miłośnik historii Polski i malarstwa. Był malarzem amatorem. Wszystkie zarobione pieniądze przeznaczał na zakup materiałów koniecznych do malowania, sam żyjąc niemal ascetycznie.
Poruszony faktem odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku, odsunął się od życia zawodowego i wiodąc samotnicze życie, przez dwadzieścia lat malował swoje dzieło. Od 1929 – 1938 roku. „Polonia” stała się dziełem jego życia.
Po jego śmierci w 1938 roku obraz przejęła rodzina. Był on zwinięty na wałku w warszawskim mieszkaniu żony malarza, gdzie przetrwał II wojnę światową. W okresie powojennym, gdy zmarły już – żona i córka Tańskiego, płótno trafiło w ręce dalszej rodziny.
W latach 80-tych spadkobiercy zamierzali podzielić „Polonię” na części i sprzedać za granicą, ale zgodnie z obowiązującymi przepisami nie uzyskali zgody na wywóz Obrazu z kraju.
Ostatecznie Obraz sprzedano Księdzu Kazimierzowi Jancarzowi, kapelanowi „Solidarności” z krakowskich Mistrzejowic. Ten ofiarował go na krótko przed swoją niespodziewaną śmiercią do Sanktuarium w Kałkowie, gdzie w 1992 roku Obraz napięto na blejtram i poddano konserwacji.
24 października 1994 roku otwarto uroczyście ekspozycję obrazu w Sanktuarium, w Auli Domu Jana Pawła II dla pielgrzymów.
W maju 2001 roku obraz „Polonia” z woli spadkobierców księdza Jancarza powędrował na Jasną Górę.
Obecnie na ścianie, w auli Jana Pawła II w Kałkowie jest wierna, wykonana techniką komputerową kopia Obrazu.