Widownia pierwszego z dziesięciu spektakli „Opowieści Wigilijnej”, według powieści Karola Dickensa, przerosła oczekiwania organizatorów. W liczącej ponad 300 miejsc auli Jana Pawła II, w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie, trzeba było dostawiać krzesła. Będzie jeszcze osiem przedstawień, w tym jedno z udziałem ważnych gości, tak zwanych VIP-ów.
Amatorski Teatr Dramatyczny imienia księdza infułata Czesława Wali, działający przy sanktuarium od ponad 40 lat, prezentował pierwszy w tym roku spektakl „Opowieści Wigilijnej”, według Karola Dickensa. Zrobił to na tej samej scenie, na której przed Wielkanocą od ponad 40 lat jest wystawiane Misterium Męki Pańskiej. Przedstawienie zachwyciło widzów, przybyłych z wielu miejscowości Południowo-Wschodniej Polski. U niektórych widzów widzieliśmy łzy w oczach.
W sobotę, na pierwszy spektakl przyjechały grupy pielgrzymkowe z następujących miejscowości: Ludwików, Opole Lubelskie, Poniatowa, Chodel, Boby, Kluczkowice, Puszno, Niedrzwica Kościelna, Wolica, Ratoszyn- wszystkie z diecezji lubelskiej. Były Masłów i Podlesie z diecezji kieleckiej, Łaskarzew, Garwolin, Górzno- z diecezji siedleckiej i Mogielnica z diecezji radomskiej. Było wielu pielgrzymów indywidualnych z kilku diecezji i z okolic Kałkowa.
Dalsze spektakle
Zaplanowano jeszcze osiem przedstawień, przez dwie soboty w grudniu 2019 i dwie styczniu 2020 roku. W najbliższą sobotę 14 grudnia o 17.00 kustosz sanktuarium, ksiądz kanonik Zbigniew Stanios, zaprasza na spektakl władze wojewódzkie, powiatowe i gminne województwa świętokrzyskiego. Dla tak ważnych gości
będą zarezerwowane miejsca w pierwszych rzędach na widowni auli Jana Pawła II. Ksiądz kustosz prosi tylko o wcześniejsze potwierdzenie przybycia przez zaszczytnych gości.
Terminy kolejnych spektakli: soboty 14, 21 grudnia 2019 oraz także soboty 4 i 18, stycznia 2020 roku. W każdą sobotę będą dwa spektakle, o 15.00 i o 17.00. Bilety są do nabycia w biurze informacji sanktuarium tel. 41 272 18 88. Tam też można dokonać rezerwacji biletów i miejsc.
Karol Dickens po polsku
Spektakl przedstawia słynną dickensowską opowieść o zatwardziałym skąpcu Ebenezerze Scrooge,’u, którego w noc Bożego Narodzenia nawiedzają duchy przeszłości, w tym zmarłego siedem lat wcześniej duch jego wspólnika Marley’a, duchy teraźniejszości i przyszłości, w tym zapowiedź śmierci, powodując jego moralną przemianę. Całość historii dopełniają polskie obrzędy Bożego Narodzenia, polskie pieśni, kolędy i pastorałki oraz obrzęd kolędniczy z Herodem, Diabłem i Gwiazdą. Przebijają lodowatą duszę Scroog’a magiczną i ciepłą aurą wyjątkowych świąt Bożego Narodzenia.
–To przedstawienie pięknie wpisuje się w rekolekcje adwentowe w naszych parafiach. Zachęcam wiernych i pielgrzymów do zorganizowania pielgrzymki i do wzięcia udziału w tych przeżyciach, wraz z aktorami – zaprasza ksiądz kanonik Zbigniew Stanios, kustosz sanktuarium.
Obsada
Spektakl reżyseruje Maciej Bidziński, na co dzień dyrektor gminnej placówki kultury w gminnym Pawłowie. Adaptacji tekstu dokonał jego syn, aktor Miłosz Bidziński. W spektaklu udział biorą aktorzy Teatru Dramatycznego imienia księdza infułata Czesława Wali: Ebenezer Scrooge – Maciej Bidziński, Marley – Wojciech Bidziński, Cranchit – Jerzy Mikos/Edward Sławek, Alfred – Jarosław Zapała, Kwestorki – Agnieszka Głowacka, Weronika Styk, Żona Alfreda – Joanna Dziułka, Żona Cranchita – Dorota Mikos, Maria – Dorota Jop, Teściowa – Krystyna Przygoda, Ksiądz – Jan Jóźwik, Tomek – Bartosz Mikos, Młody Scrooge – Jakub Nowak.
Kolędnicy – Zdzisław Surowiec, Włodzimierz Mikos, Zbigniew Kwiecień. Soliści – Marcelina Bidzińska, Agnieszka Głowacka, Weronika Styk, Gabrysia Mikos, Julia Kaczor, Karolina Pająk, Patrycja Dekiel, Dorota Mikos, Dorota Jop, Maciej Bidziński. Chórek: Barbara Gałka, Ela Rycombel, Grażyna Wójcik, Bogusława Wójcik, Edyta Kwiecień. Realizacja dźwięku i światła- Jacek Dziułka.
Kazimierz Cuch