Centralnym punktem programu pielgrzymkowego była uroczysta, koncelebrowana Msza Św., której przewodniczył ksiądz Damian Migacz, duszpasterz niesłyszących w diecezji tarnowskiej. Odprawiał mszę wspaniale posługując się językiem migowym, obok stałych tłumaczy języka migowego, stojących w prezbiterium kościoła. Podczas homilii prowadził dialog z uczestnikami Mszy Św. również w języku migowym. Taki fascynujący widok, współbieżnego migania poszczególnych modlitw Eucharystii można spotkać tylko na tej pielgrzymce.
Towarzyszyli mu księża: ksiądz kanonik Zbigniew Stanios, kustosz sanktuarium w Kałkowie, Andrzej Gozdur duszpasterz osób głuchych z diecezji radomskiej i Ryszard Witek, wikariusz parafii w Kałkowie. Po Mszy Św. była modlitwa i złożenie kwiatów w krypcie niedawno zmarłego księdza infułata Czesława Wali, wielkiego przyjaciela niesłyszących, w dolnym kościele sanktuarium.
Po Eucharystii głuchoniemi powierzyli siebie i swoje rodziny Chrystusowi Królowi, modląc się przed figurą Chrystusa Króla, na terenie sanktuarium, którą ufundowali kilkanaście lat temu.
Następnie procesyjnie pielgrzymi udali się do Golgoty Martyrologium Narodu Polskiego, gdzie się modlili w Oratorium Głuchoniemych przy obrazie włoskiego księdza Św. Filipa Smaldone- patrona głuchych.
Szacuje, że w naszym kraju jest kilkadziesiąt tysięcy głuchoniemych. Od wielu lat w kałkowskim sanktuarium realizowane jest ożywione duszpasterstwo niesłyszących. Istnieje dom dla niesłyszących. W historii tego miejsca zapisała się pielgrzymka głuchoniemych z 2010 roku, kiedy do Kałkowa przybyli pielgrzymi z Polski i spoza Polski, a mianowicie z Irlandii, Włoch, Anglii, Australii, Kanady i USA.
W tym roku do Kałkowa przybyli pielgrzymi z takich miejscowości jak: Radom, Pionki, Starachowice, Ostrowiec Świętokrzyski, Skarżysko-Kamienna, Kielce, Warszawa, Pruszków, Sochaczew, Kraków, Kozienice, Opatów, Kielce, Mielec oraz z Hiszpanii.
Własność art. „ECHO DNIA”