Dom Dziecka w Rudniku nad Sanem

Rudnik nad Sanem, miejsce urodzenia, dzieciństwa i młodości księdza Czesława Wali, jest miasteczkiem szczególnie bliskim jego sercu.

Ksiądz Czesław Wala, zauroczony biografią Sługi Bożego księdza Władysława Markiewicza, ratującego młodzież, a także życiem i dziełami dla sierot bł.Edmunda Bojanowskiego, postanowił zatroszczyć się o biedne i opuszczone dzieci. Idea miała szczególną wagę wobec szerzącej się biedy materialnej, wobec tylu dzieci pozbawionych rodzicielskiej opieki.

Sprawa dojrzewała wiele lat. W 1998 roku, w Rudniku, na ziemi odziedziczonej przez Księdza Czesława Wali po rodzicach rozpoczęto budowę. W celu gromadzenia środków założono fundację im. Księdza Czesława Wali.

Po dwóch latach budowy udało się zamknąć Dzieło i wprowadzić dzieci. Poświęcenia „Naszego Domu” dokonał 13 września 2000 roku Ksiądz Prymas Józef Glemp. Powiedział przy okazji, że „to dzieło świadczy, że jest Jezus Chrystus, bo jest Jego miłość. To dzieło ukierunkowuje na tych, którzy tej miłości potrzebują i oczekują”.

Obecny na poświęceniu śp. Biskup Jan Chrapek nazwał dom dziecka ogniskiem miłości, który ogrzeje ludzi zziębniętych uprzedzeniami. Ten dom nazwał również światłem dla wyrachowanej współczesności , które rozświetli stłamszoną nadzieję. Nazwał sierociniec perłą Jubileuszowego Roku Odkupienia, która będzie lśnić i będzie znakiem obecności Chrystusa.

Dom Dziecka w Rudniku został usytuowany w sosnowym zagajniku, ogrodzony murem, w którym umieszczono obrazy przedstawiające tajemnice Różańca Świętego. Kończy je mała Golgota wykonana z kałkowskiego kamienia.

Dom Dziecka jest dużym obiektem, dobrze wyposażonym. Przypomina od frontu piękny pałac z arkadami i długim balkonem. Obszerne i wygodne sale mieszkalne, każda z łazienką, posiadają meble, jasne ściany. Wszystko to tworzy ciepły, domowy nastrój. Przestronny korytarz, jadalnia, kaplica … – wszystko funkcjonalne i piękne.

Dzięki Bożej pomocy, ofiarności przyjaciół Sanktuarium, dotacjom z PFRON-u, ośrodek wypełnił się dziećmi oczekującymi miłości i własnego domu.

Domem Dziecka nazwanym „Nasz Dom Dzieciątka Jezus”, opiekują się Siostry Pallotynki. Przebywa w nim około 40 dzieci w różnym wieku, szczęśliwych, że znalazły dom z siostrzanym ciepłem.

zapraszamy na strone:http://www.naszdomrudnik.pl/

zdjęcia z archiwum: http://www.naszdomrudnik.pl/

Witamy ponownie!

Zaloguj się do swojego konta

Odzyskaj swoje hasło

Wpisz nazwę użytkownika oraz hasło, aby zresetować