Dożynki 2015

Dożynki Diecezjalne diecezji radomskiej odbyły się w niedzielę, w sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie. Uczestniczył ksiądz biskup Henryk Tomasik, ordynariusz diecezji radomskiej. Było to dziękczynienie za dar chleba każdego polskiego chłopa i rodziny chłopskiej.

Dożynki odbywały się ósmą rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie oraz 32 rocznicę przybycia obrazu Matki Bożej Bolesnej do Kałkowa.

Uczestniczyło kilkuset ludzi, przede wszystkim z diecezji radomskiej. Uroczystościom przewodniczył wspomniany ksiądz biskup. Były delegacje z wieńcami z wielu gmin diecezji radomskiej.

Mszę świętą sprawował biskup Henryk Tomasik, któremu towarzyszyli kapłani z terenu dekanatu Starachowice Południe wraz z księdzem dziekanem Andrzejem Rdzankiem, kustoszem sanktuarium – księdzem kanonikiem Zbigniewem Staniosem oraz księdzem Andrzejem Bartosińskim – diecezjalnym duszpasterzem rolników.

Starostami dożynek byli Kamila i Paweł Knop – gospodarze z Sarbic w gminie Łopuszno, którzy w słowie przywitania stwierdzili między innymi: „…Obecny rok nie był łatwy dla rolnictwa. W zeszłym roku ulewne deszcze, a w tym roku susza. W takich warunkach na niewiele zda się wysoka technika i nowoczesne maszyny, podstawową staje się mocna wiara rolników, oraz ciężka praca…”.

Wielki korowód

Rozpoczęto barwnym, najdłuższym w regionie, korowodem dożynkowym. Rytm marszu nadawała Orkiestra Dęta z Kunowa, pod kierunkiem kapelmistrza Jerzego Kłonicy. Cały ten tłum, po przemarszu drogami Kałkowa i Godowa, zebrał się przed Golgotą Martyrologii Narodu Polskiego.

Wśród gości dożynek znaleźli się wójt gminy Pawłów Marek Wojtas wraz z przedstawicielami władz gminy Pawłów, Bożena Wrona – przewodnicząca Rady Powiatu Starachowice, dyrekcje i nauczyciele oraz dzieci ze szkół gminy Pawłów, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i rekreacji w Pawłowie Alicja Imiołek wraz z zespołem „Okrasa”, oraz uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kałkowie Godowie. Nie zabrakło przedstawicieli Ochotniczej Straży Pożarnej w Kałkowie, a nade wszystko ukochanych parafian z Kałkowa. W programie artystycznym dożynek znalazły się występy wspomnianego Zespołu „Okrasa” z Pawłowa. Dla dzieci, do dyspozycji była bryczka, ciągniona przez kucyki.

Barwna i dobrze zorganizowana

Uroczystość była barwna, z pięknymi strojami, wieńcami dożynkowymi. Była dobrze zorganizowana. Księżom i zakonnikom z sanktuarium bardzo pomagali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kałkowie. Od lat dożynki organizują wspólnie: diecezja radomska, sanktuarium w Kałkowie, gmina Pawłów.

Tradycyjnie, po mszy, uczestnicy uroczystości otrzymali chleb dożynkowy, oznakowany napisem „Dożynki 2015” i placki specjalnie upieczone na tę okazję. Ludzi było tak dużo, że nie starczyło ich dla wszystkich.

Kazimierz Cuch (Echo Dnia)

Fotogaleria: WTZ

Fotogaleria: Małgorzata Śpiewak (Tygodnik Starachowicki)