Dożynki 2016

Dożynki diecezjalne diecezji radomskiej zostały połączone z gminnymi dożynkami gminy Pawłów. Odbyły się w niedzielę, w sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie. Było to dziękczynienie za dar chleba każdego polskiego chłopa i rodziny chłopskiej.

W poprzednich latach dominującym akcentem dorocznego święta plonów diecezji radomskiej i gminy Pawłów była część religijna i bardzo liczny udział delegacji spoza gminy Pawłów. Tym razem, dominujący był akcent gminny i rolniczy dożynek. Było kilka ciągników rolniczych różnych typów, trzy zaprzęgi konne, w tym jeden z bryczką. Jechali w niej starostowie dożynek: Jolanta Bryła – sołtys Brzezia i Krzysztof Serwicki– sołtys Wawrzeńczyc, w gminie Pawłów, w towarzystwie Agaty Wojtyszek – wojewody świętokrzyskiego.

Dożynki odbywały się w dziewiątą rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie oraz 33 rocznicę przybycia obrazu Matki Bożej Bolesnej z Lichenia do Kałkowa. Uczestniczyło około tysiąca osób, przede wszystkim z gminy Pawłów, powiatu starachowickiego i diecezji radomskiej. Były delegacje z wieńcami z niektórych gmin diecezji radomskiej.

Koncelebrowanej mszy świętej przewodził ksiądz prałat Jarosław Wojtkun, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Towarzyszyli mu trzej kapłani: ksiądz kanonik Andrzej Rdzanek dziekan dekanatu Starachowice Południe, kustosz sanktuarium – ksiądz kanonik Zbigniew Stanios oraz ksiądz Andrzej Bartosiński – diecezjalny duszpasterz rolników.

Starostami dożynek byli wspomniana Jolanta Bryła – sołtys Brzezia i Krzysztof Serwicki – sołtys Wawrzeńczyc, w gminie Pawłów. Pani Jolanta gospodaruje na 3,5 hektarach, uprawiając zboża. Dorabia sobie, jako bibliotekarka. Jest zamężna, mąż ma na imię Dariusz, mają dorosłą córkę. Pan Krzysztof ma 20 hektarów ziemi, hoduje krowy mleczne, których ma 16 sztuk. Żonaty, żona Halina, dwoje dorosłych dzieci.

Wielki korowód

Rozpoczęto barwnym, najdłuższym w regionie, korowodem dożynkowym. Rytm marszu nadawała połączona Orkiestra Dęta z Kunowa i Brodów, pod kierunkiem Marka Basy. Szli strażacy z gminy Pawłów, ze sztandarami, górnicy z Kopalni Szczygłowice, władze gminy Pawłów, prawie w komplecie. Powiat starachowicki reprezentował a Lidia Dziura, członek Zarządu powiatu. W korowodzie była wojewoda Agata Wojtyszek, lecz zaraz pojechała na uroczystości odpustowe na Świętym Krzyżu. Cały ten tłum, po przemarszu drogami Kałkowa i Godowa, zebrał się przed Golgotą Martyrologii Narodu Polskiego.

Wśród gości dożynek znaleźli się wójt gminy Pawłów Marek Wojtas wraz z przedstawicielami władz gminy Pawłów, dyrekcje i nauczyciele oraz dzieci ze szkół gminy Pawłów, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Pawłowie Alicja Imiołek, wraz z zespołem „Okrasa”, oraz uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kałkowie Godowie.

W programie artystycznym dożynek znalazły się występy wspomnianego Zespołu „Okrasa” z Pawłowa oraz zespołu ludowego z diecezji zamojskiej. Po mszy, dla dzieci, była do dyspozycji bryczka, ciągniona przez kucyki.

Barwna i dobrze zorganizowana

Uroczystość jak zawsze była barwna, z pięknymi strojami, wieńcami dożynkowymi. Była dobrze zorganizowana. Księżom i zakonnikom z sanktuarium bardzo pomagali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kałkowie. Od lat dożynki organizują wspólnie: diecezja radomska, sanktuarium w Kałkowie, gmina Pawłów.

Tradycyjnie, po mszy, uczestnicy uroczystości otrzymali chleb dożynkowy, oznakowany napisem „Dożynki 2016” podarowany przez piekarnię Wiesława Mierzwy i placki specjalnie upieczone na tę okazję przez piekarnię Czesława Szmalca. Ludzi było tak dużo, że nie starczyło ich dla wszystkich.

Fotogaleria: (Piotr Maj)

Źródło:

Kazimierz Cuch (Echo Dnia)

https://echodnia.eu/swietokrzyskie/gminnodiecezjalne-dozynki-w-kalkowie-z-konnymi-zaprzegami-i-bryczka/ar/10618232

Ostatnie wpisy

Witamy ponownie!

Zaloguj się do swojego konta

Odzyskaj swoje hasło

Wpisz nazwę użytkownika oraz hasło, aby zresetować