Odpust na święto Miłosierdzia Bożego odprawiono w niedzielne popołudnie na Górze Miłosierdzia Bożego w Kałkowie, gdzie są zbudowane eremy rekolekcyjne.
Był to pierwszy, z serii sławnych odpustów w naszym regionie. Kolejne będą w sierpniu w Wąchocku. Niedzielne, uroczyste obchody Dnia Miłosierdzia Bożego, ustanowionego przez naszego papieża, Świętego Jana Pawła II, rozpoczęły się koronką do Miłosierdzia Bożego. Prowadzili ją zakonnicy z Zakonu Braci Chrystusa Cierpiącego.
Potem była koncelebrowana msza św., której przewodził ksiądz Andrzej Bartosiński, proboszcz parafii Adamów, w gminie Brody. Wiernych i pielgrzymów, zebranych w kaplicy i przed kaplicą eremów rekolekcyjnych powitał ksiądz kanonik Zbigniewem Stanios, kustosz sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie, do którego należą eremy rekolekcyjne. W odpuście uczestniczyła grupa osób niesłyszących, więc cała uroczystość była tłumaczona na język migowy.
Szesnaście lat temu, w 2003 roku, na 20-lecie sanktuarium w Kałkowie, został poświęcony erem rekolekcyjny. Jest to miejsce modlitwy i kontemplacji pielgrzymów-samotników. W jego domkach-pustelniach wiosną, latem i jesienią odpoczywają i modlą się liczni pielgrzymi, nawet z zagranicy. Jednorazowo, latem może tu przebywać nawet 70 osób. Domki pustelnie nie są ogrzewane. Ten odpust na dzień Miłosierdzia Bożego jest tu jedynym, szumnym wydarzeniem w ciągu całego roku.
Dzień Miłosierdzia Bożego, ustanowiony przez naszego Papieża Świętego Jana Pawła II, jest obchodzony w kaplicy przy eremach rekolekcyjnych, tuż nad zalewem “Wióry”, kilometr od sanktuarium, co roku, od wielu lat. Dzień odpustu został ustanowiony przez biskupa radomskiego na wniosek księdza infułata Czesława Wali, byłego kustosza sanktuarium, budowniczego eremów.
Fotogalerie: