Potrójne dożynki odbyły się w niedzielę 8 września 2019 r. na terenie Gminy Pawłów. Mimo początkowej pochmurnej i deszczowej pogody zgromadziły bardzo dużą ilość osób. Kustosz Sanktuarium ks. Zbigniew Stanios, starosta starachowicki Piotr Babicki oraz wójt gminy Pawłów Marek Wojtas dziękowali za ciężką pracę rolnikom.
Dziękczynienie za dar chleba rozpoczął tradycyjny barwny korowód z rekordową ilością osób i maszyn rolniczych, a także ogromną ilością przepięknych wieńców i koszy dożynkowych. Przeszedł on ulicami Kałkowa i Godowa na teren Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Królowej Ziemi Świętokrzyskiej gdzie odprawiona została msza polowa pod przewodnictwem Wikariusza Biskupiego ks. Infułata Stanisława Pindery.
– Zmieniają się czasy. Pojawiają się nowe wynalazki. Kosa ręczna staje się pamiątką muzealną, nie mówiąc już o jakże osławionym sierpie. W zapomnienie idą nazwy narzędzi rolnych, poczynając od sochy, brony po pług. Uprzęż końska nie wiele mówi młodzieży. Nasze maszyny wprawdzie przyspieszają pracę, nie są wszakże w stanie zastąpić chłopskiej dłoni, a zwłaszcza chłopskiego serca. O jedno i o drugie woła polska wieś! Ziemia nasza wciąż czeka na ludzi o wielkim sercu i o zamiłowaniu do roli i jej owoców. My ludzie ewangelii, gromadzimy się, aby śpiewać dzisiaj Bogu dziękczynne „TE DEUM LAUDAMUS” za tegoroczne zbiory… Modlitwa ta zabrzmi szczególnie uroczyście dziś, kiedy podniesiemy ku niebu niejako cały tegoroczny plon ziemi i podziękujemy za chleb, za ponowiony cud jego pomnożenia. Ziarno wsiane w ziemię wyrosło i wydało plon. Więc jakże nie dziękować Bogu – dawcy i sprawcy życia – że co roku odnawia się cud ziarna, które umiera i przynosi plon obfity, dokonuje się cud pomnożenia chleba i spełnia się wypowiadane modlitwą oczekiwanie: „Chleba naszego, powszedniego daj nam dzisiaj” Rolnik jest współpracownikiem Boga! To jego praca pokazuje, jak ważne jest zachowanie prawa Bożego i wynikających z niego praw natury, praw moralnych i społecznych!… Pochylając się nad tegorocznym bochnem chleba prosimy cię Panie, błogosław nam i naszym polom. Nich ziemia rodzi chleb dla naszych ciał i dusz. A pracującym na roli daj radość z wykonywanej pracy… – mówił podczas Eucharystii ks. Infułat Pindera.
I oto przedstawiane uroczyście przez ks. Ryszarda wieńce i duże bochny chleba oraz owoce ziemi niesione przez przedstawicieli miejscowości jako dary ołtarza, a Ks. Infułat dziękując każdemu błogosławił ciężki trud pracy rolnika podziwiając piękne wieńce i dary ziemi tego roku. I zniknęły parasole a zaświeciło upragnione słońce i uśmiech na twarzy i radość serca wyrażona w śpiewie i modlitwie spracowanego rolnika. Ks. kustosz w imieniu organizatorów dziękując za udział w modlitwie wszystkim zaprosił na drugą część dożynek – piknik dożynkowy na lokalne boisko sportowe. Wóz Strażacki OSP Kałków i orkiestra Dęta z Kunowa przeprowadzili wszystkich na zabawę i piękne widowisko związane z naszą ludową kulturą… A tam zapach gotowanej grochówki i pieczonej kiełbaski zachęcają do poczęstunku. Koła Gospodyń – uśmiechnięte i szczęśliwe Panie przygotowały potrawy domowej kuchni z pysznym bigosem i bardzo smacznymi pierogami, wyśmienite ciasto pieczone przez rodziców, a myśliwi zapraszają na dobrze przyrządzoną dziczyznę, tu smaczne lody, tam kolorowa wata cukrowa. Dla każdego coś smacznego i pysznego, aby zostać na dłużej…
Wśród uczestników dożynek obecni byli Starosta Starachowicki Piotr Babicki, Członkowie Zarządu Powiatu Jerzy Materek i Ryszard Nowak, Przewodnicząca Rady Powiatu Bożena Wrona, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Izabela Wrona, Radni Powiatowi Stanisław Wojtan i Dariusz Stachowicz, Wójt Gminy Pawłów Marek Wojtas, Przewodniczący Rady Gminy w Pawłowie Henryk Więcław wraz z Radnymi Rady Gminy w Pawłowie, Wójt Gminy Brody Marzena Bernat oraz Wójt Gminy Mirzec Mirosław Seweryn. Uroczystość otworzyli gospodarze Kustosz Sanktuarium ks. Zbigniew Stanios, Starosta Starachowicki Piotr Babicki, Wójt Gminy Pawłów Marek Wojtas, ks. Infułat Stanisław Pindera oraz Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek. Po uroczystym otwarciu gospodarze w asyście starostów dożynek Marioli Orczyk z Dąbrowy oraz Andrzeja Mikosa z Kałkowa przeszli do rozdania pobłogosławionego wcześniej chleba.
Dożynki były również doskonałą okazją do wręczenia nagród zwycięzcom konkursu pn. „Piękna i Bezpieczna Zagroda – Przyjazna Środowisku”, organizowanego z inicjatywy Świętokrzyskiej Izby Rolniczej w Kielcach. Celem konkursu jest wyróżnienie najbardziej zadbanych, estetycznych i bezpiecznych gospodarstw rolnych w województwie świętokrzyskim. Do etapu powiatowego gospodarstwa zgłaszają Urzędy Gmin. Komisja konkursowa powołana Zarządzeniem Starosty, przyznała I nagrodę zagrodzie państwa Mileny i Piotra Zapała z Kałkowa gm. Pawłów. Drugie miejsce zajęło gospodarstwo państwa Marzeny i Marka Bąk z miejscowości Ruda gm. Brody, natomiast trzecie miejsce gospodarstwo państwa Anity i Tomasza Bilskich z Ostrożanki gm. Mirzec. Nagrody wręczyli zwycięzcom starosta Piotr Babicki wspólnie z Członkiem Zarządu Powiatu Starachowickiego Jerzym Materkiem. Nagrody w postaci kosy spalinowej (I miejsce) oraz wiszących foteli ogrodowych (II i III miejsce) ufundował Starosta Starachowicki.
W części rozrywkowej można było ze sceny zobaczyć i usłyszeć zespoły takie jak: Mała Okrasa z Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Pawłowie, Duża Okrasa z GOKSiR , Mała Nuta z GOKSiR, Duża Nuta z GOKSiR, Sołtyski z Pawłowa, Juchy Świętokrzyskie działające przy OSP w Kałkowie, Zespół Zośki z Rataj gm. Wąchock, Ziemia Mirzecka z Mirca, zespół Brodowianki z Brodów.
Gwiazdami wieczoru były występy Grzegorza Halamy oraz zespołu Szafa Gra składającego się z aktorów teatrów Buffo, Roma, Rampa i Syrena.
Wsparcia rzeczowo-finansowego organizatorom udzielili: Producent zabudów z wagami do przewozu żywych zwierząt Zdzisław Zapała z Kałkowa, Firma transportowa ZAP-TRANS Łukasz Zapała z Kałkowa, Tartak „DREW-BET” Beata Zięba z Dąbrowy, Firma usługowa AGROBUD Henryka Tomaszewska z Kałkowa, Firma handlowa „BIL” Jerzy Bujnowski, Sklep Spożywczy DOMINO Mirosław Rusin z Rzepina Kolonii, KGW z „Kałkowianki” z Kałkowa, KGW „Szarotka” z Szerzaw, KGW „Łomnianeczki” z Łomna oraz KGW „Brzezianeczki” z Brzezia.
Fotogaleria (Piotr Maj, Jarosław Zapała):