Były europoseł Czesław Siekierski i Marek Materek, prezydent Starachowic, byli najważniejszymi uczestnikami Dnia Czynu Chłopskiego w sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie. Honory gospodarza uroczystości pełnił Andrzej Maciąg, działacz Polskiego Stronnictwa Ludowego z gminy Pawłów.
Poza tym byli działacze gminni i powiatowi Polskiego Stronnictwa Ludowego z wszystkich gmin w powiecie starachowickim. Asystę honorową sprawował jeden poczet sztandarowy ze Starachowic.
Doroczna uroczystość Dnia Czynu Chłopskiego, kiedyś ogólnopolska, organizowana po raz 19 w sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie, przez Polskie Stronnictwo Ludowe, ma coraz skromniejszą frekwencję, coraz skromniejsza oprawę. Kiedyś ogólnopolska, dziś jest bardzo, bardzo lokalna.
Uroczystej, koncelebrowanej mszy św., w kościele sanktuarium, przewodził ksiądz kanonik Zbigniew Stanios, kustosz sanktuarium. Pod koniec mszy św. poświęcił zioła i kwiaty przyniesione przez wiernych w dniu Matki Bożej Zielnej.
Po mszy, wszyscy, w procesji przeszli do Golgoty Martyrologii Narodu Polskiego. Tu w Panteonie Chłopów Polskich, jedynym takim w Polsce, mieszczącym się w jednej z grot kałkowskiej Golgoty, było oficjalne wystąpienie wspomnianego Andrzeja Maciąga.
Po oficjalnym wystąpieniu delegacje i poszczególni działacze ludowi złożyli kwiaty w Panteonie Chłopów Polskich, gdzie upamiętniono tablicami 36 przedwojennych i powojennych działaczy Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Kałków zamiast Radzymina
Święto Czynu Chłopskiego zostało ustanowione w 1936 roku przez Naczelny Komitet Wykonawczy Stronnictwa Ludowego, dla upamiętnienia wkładu polskich chłopów i ich przywódcy – premiera Wincentego Witosa w zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej. Obchody centralne tego święta odbywały się w Radzyminie, ale tu zostały zdominowane przez obchody Święta Wojska Polskiego. Dlatego PSL postanowił poszukać innego stałego miejsca. Wybór padł na sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Pani Ziemi Świętokrzyskiej w Kałkowie-Godowie, gdzie zaczęto tworzyć Panteon Chłopów Polskich.
Panteon Chłopów Polskich w kałkowskiej Golgocie Martyrologii Nardu Polskiego powstał dzięki staraniom Wincentego Stawarza – wiceprezesa PSL i wnuka Wincentego Witosa oraz dzięki życzliwemu poparciu księdza infułata Czesława Wali – wieloletniego kustosza sanktuarium w Kałkowie. Począwszy od roku 2000 odbywały się w Kałkowie centralne obchody Święta Czynu Chłopskiego. Od kilku lat są lokalne, bardzo skromne.