Głusi z całej Polski będą w Kałkowie. Pielgrzymka dotrze w sobotę.
27. Ogólnopolska Pielgrzymka Głuchych dotrze w sobotę, 6 lipca, do sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie. Spodziewany jest udział kilkuset niesłyszących z południowo-wschodniej Polski.
Rozpocznie się o 12.00 mszą świętą dla niesłyszących, tłumaczoną na język migowy. Po niej wszyscy udadzą się przed figurę Chrystusa Zbawiciela, kilkanaście lat temu ufundowaną przez niesłyszących z całej Polski, gdzie odbędzie się okolicznościowa modlitwa i wystąpienia oficjalnych gości.
Następnie delegacja niesłyszących uda się do kaplicy głuchoniemych w kałkowskiej Golgocie Martyrologii Narodu Polskiego. Tam zostaną złożone kwiaty i będzie krótka modlitwa za pomordowanych ludzi ciszy. Po części oficjalnej są bardzo emocjonalne spotkania towarzyskie na terenie sanktuarium.
Z Kałkowem na stałe, od 1967 roku, są związane grupy niesłyszących w liczbie kilku tysięcy osób. Ksiądz Czesław Wala, były kustosz sanktuarium, języka migowego nauczył się już w 1957 roku. Gdy w 1967 roku trafił do parafii Krynki, w gminie Brody, jako wikariusz, natychmiast założył duszpasterstwo głuchych. Tradycje trwają do dziś. Inicjatorem dorocznych pielgrzymek głuchych z całej Polski do Kałkowa był ksiądz infułat Czesław Wala, wspierany przez niesłyszących mieszkających na terenie sanktuarium – Ewę i Jerzego Mrowców.
Kazimierz Cuch (Echo Dnia)