27 sierpnia 2023 r. u stóp Golgoty Wschodu w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej w Kałkowie-Godowie odbędzie się wyjątkowy, patriotyczny koncert pt. „Polskie drogi ku Niepodległości pod znakiem Krzyża i Orła” upamiętniający męczeńską ofiarę Polaków na drodze ku odzyskaniu Niepodległości i zachowaniu jej do lat współczesnych.
Organizatorami wydarzenia są: Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Pawłowie, Stowarzyszenie Gmina Pawłów Plus, Stowarzyszenie „Przyjacielska Dłoń” orazParafia p.w. Maksymiliana Kolbe w Kałkowie-Godowie.
Program koncertu, który rozpocznie się o godz. 17:00, zapowiada się bardzo interesująco. Na początku wystąpi Zespół Wokalno-Estradowy „Nuta” Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Pawłowie w składzie: Weronika Koprowska, Marcelina Bidzińska, Patrycja Lipa, Martyna Bidzińska, Aleksandra Gulba, Weronika Styk, Agnieszka Głowacka. Zespół założony przez Macieja Bidzińskiego istnieje już 24 lata. W Gminie Pawłów swoją działalność rozpoczął we wrześniu 2018 r. Tworzy i wykonuje wiele projektów muzycznych, które prezentowane są w Kawiarence Artystycznej Vis a Vis oraz podczas wielu wydarzeń w gminie Pawłów. Wokalistki są laureatkami festiwali i przeglądów o randze Ogólnopolskiej i Międzynarodowej.
Następnie na scenie pojawią się znani i cenieni artyści:
- Zhanna Zharkova – skrzypaczka i wokalistka, grająca w stylach klasycznym, popularnym, jazzowym, mistrz swojego rzemiosła. Artystka przyjechała do Polski z Ukrainy na początku krwawej wojny, która rozpoczęła się 24 lutego 2022 R. napaścią Rosji na jej Ojczyznę. Schronienie przed bombami i rakietami, drugi dom, odnalazła w Busku-Zdroju. Zhanna to artystka obdarzona talentem muzycznym, swoim wdziękiem rozsiewa urok i ciepło, a bogaty repertuar i oryginalne interpretacje znanych utworów sprawiły, że grono odbiorców jej muzyki szybko się powiększa. Dziś pani Żanna jest artystką dobrze rozpoznawalną, mającą na swoim koncie liczne występy i wykonania, kilka płyt oraz duże grono fanów.
- Ewa Jach – polska wokalistka zadebiutowała piosenką „Mamy czas”, współpracuje z takimi muzykami jak Kayah, Kasia Wilk, czy Mezo, z którym wykonała piosenkę „Kryzys”. Jest laureatką wielu festiwali.
- Ludmiła Worobec-Witek – ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. M. Łysenki we Lwowie w klasie skrzypiec Aleksandry Derkacz. Koncertowała w Polsce w wielu filharmoniach m.in Kielcach, Szczecinie, Lublinie, Rzeszowie, Jeleniej Górze, Zielonej Górze, Wałbrzychu, Słupsku. Występowała z Orkiestrą Kameralną Amadeus. Orkiestrami w Bari i Taranto. Występowała w Austrii, Niemczech, Belgii, Francji, Portugalii, Słowacji, Włoszech, Ukrainie, Litwie, USA. Jest muzykiem Filharmonii Świętokrzyskiej i pedagogiem Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach.
- Marzena Trzebińska – ukończyła klasę śpiewu solowego pod kierunkiem Krystyny Rorbach w Akademii Muzycznej w Łodzi. Koncertuje jako solistka z Filharmonią Świętokrzyską. z zespołem Strauss Ensemble. Występuje na wielu renomowanych festiwalach m.in. Busku Zdroju, Tarnobrzegu i innych. Ma w repertuarze zarówno muzykę sakralną, oratoryjno – kantatową, operę, operetkę i czy piosenki dwudziestolecia międzywojennego. Jest kierownikiem sekcji wokalnej i pedagogiem klasy śpiewu solowego w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach.
- Artur Jaroń – pianista, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie Ireny Sijałowej – Vogel i Anatolija Kardaszowa w Akademii Muzycznej w Odessie. Występował prawie ze wszystkimi orkiestrami w Polsce. Koncertował w Austrii, Belgii, Danii, Francji, Niemczech, Litwie, Łotwie, Ukrainie, Rosji, Słowacji, Portugalii, Włoszech i USA. Od 30 lat jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju a od 20 lat dyrektorem Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach. Pracownik dydaktyczno-naukowy UJK w Kielcach.
Gwiazdą wieczoru będzie Olga Szomańska – laureatka SuperJedynki Festiwalu w Opolu, Grand Prix Festiwalu Jedynki Sopot oraz Festiwalu Top Trendy za piosenkę „Niech mówią, że to nie jest miłość”, Srebrnej Twarzy VI edycji popularnego programu rozrywkowego „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” oraz Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury dla Najlepszej Wokalistki Musicalowej 2017. W Kałkowie zaprezentuje się w autorskim programie „Śladem Wolności” będącym wyjątkową, muzyczną lekcją historii. W programie usłyszymy najważniejsze polskie pieśni o tematyce niepodległościowej i wolnościowej z ostatnich lat historii naszego kraju. Od „Pierwszej brygady” i „Wojenko, wojenko” przez „Warszawskie dzieci”, „Warszawo ma” aż po „Balladę o Janku Wiśniewskim”, „Nie pytaj o Polskę” czy „Sen o Victorii”.
Imprezą towarzyszącą dla koncertu będzie równie interesujący Piknik Wojskowy, który rozpocznie się już o godz. 12:00 Mszą św. Dla zgromadzonej publiczności wystąpi Chór Garnizonowy z Kielc, Orkiestra OSP z Krasocina wraz z Marżoretkami, Orkiestra Wojskowa z Lublina. Zaprezentują się również lokalne grupy artystyczne tj. Zespół Wokalno-Estradowy “Nuta”, Zespół Pieśni i Tańca “Godziembianie”, Zespół Folklorystyczno-Obrzędowy “Sołtyski”, Zespół Pieśni i Tańca “Okrasa”, Zespół Śpiewaczy “Kałkowianki”, Zespół Wokalno-Estradowy “Juchy Świętokrzyskie”.
Na odwiedzających czeka również mnóstwo dodatkowych atrakcji tj. pokazy sprzętu wojskowego i policyjnego, degustacje potraw regionalnych przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Pawłów, poczęstunek przygotowany przez Koła Łowieckie, ścieżki edukacyjne.
Projekt „Polskie drogi ku Niepodległości pod znakiem Krzyża i Orła” dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.
Plakaty: