W roku bieżącym Teatr Dramatyczny im. Ks. Infułata Czesława Wali świętuje 50-lecie swojego istnienia.
26 listopada br., w uroczysty sposób, Teatr Dramatyczny im. ks. Infułata Czesława Wali świętował 50-lecie swojego istnienia. Wydarzenie odbyło się w Auli Jana Pawła II w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej w Kałkowie-Godowie. Aktorzy tego teatru spotkali się, by razem powspominać i świętować pięć dekad pasji, zaangażowania i sztuki teatralnej. Jubileuszowe wydarzenie uświetniła swoim niezwykłym występem utalentowana skrzypaczka z Ukrainy, Zhanna Zharkova.
Historia Teatru Dramatycznego im. Ks. Infułata Czesława Wali jest jednocześnie historią powstania Sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie. W trudnych czasach komunizmu, gdy tworzyła się parafia, kaplica, a później kościół, okoliczni mieszkańcy, zarówno dorośli, młodzież, jak i dzieci, entuzjastycznie podjęli wyzwanie związane z tworzeniem sanktuarium. Inicjatorem tego dzieła i zarazem twórcą teatru był ksiądz infułat Czesław Wala. Ludzie z tej społeczności zarazili się miłością do sztuki teatralnej, a grupa aktorów-amatorów zaczęła grać dla lokalnej publiczności. Jednak rosnąca popularność sanktuarium sprawiła, że również o Teatrze Dramatycznym było coraz głośniej.
Przez lata Teatr Dramatyczny im. Ks. Infułata Czesława Wali przeszedł wiele zmian – od aktorów po repertuar, jednak niezmienna pozostaje niesłabnąca popularność wśród pielgrzymów z całego kraju. To zaangażowanie aktorów z Kałkowa-Godowa i okolic w tworzeniu tego niezwykłego dzieła nadal doskonale spełnia swoją rolę.
Teatr zyskał uznanie na ogólnopolskich przeglądach teatrów amatorskich, prezentując takie spektakle jak „Misterium Męki Pańskiej”, „Szata”, „Tajemnica spowiedzi”, „Opowieść Wigilijna” czy „Brat naszego Boga”. Każde z tych przedstawień przez lata cieszyło się ogromną popularnością, wywołując silne emocje wśród publiczności.
Obecnie Teatr Dramatyczny im. Ks. Infułata Czesława Wali pod kierownictwem proboszcza parafii, księdza Kanonika Zbigniewa Staniosa, wystawia „Misterium Męki Pańskiej” w okresie Wielkiego Postu aż do Niedzieli Palmowej. Spektakl ten, otwierający scenę kuszenia Jezusa przez Szatana na pustyni i zamykający się spotkaniem Chrystusa Zmartwychwstałego z Janem Pawłem II, jest sztuką najdłużej wystawianą i odbieraną bardzo osobiście i indywidualnie, nie tylko przez widzów, ale także przez aktorów. Nie mniejszym powodzeniem cieszy się sztuka „Opowieść wigilijna”, którą deskach teatru będziemy mogli oglądać już od 2 grudnia.
W dzisiejszych czasach, pełnych rozrywki i pogoni za dobrem materialnym, amatorski teatr religijny w Kałkowie-Godowie nie tylko przetrwał, ale także rozwija się dynamicznie. Aula Jana Pawła II, zawsze wypełniona po brzegi, świadczy o tym, że sztuka teatralna potrafi dotrzeć do serc ludzi, niezależnie od wieku czy współczesnych trendów.
Teatr Dramatyczny im. Ks. Infułata Czesława Wali to nie tylko historia pięćdziesięciu lat działalności, to również żywa tradycja, przekazywana z pokolenia na pokolenie. Warto docenić zaangażowanie tych, którzy od lat tworzą to niezwykłe dzieło sztuki, jednocześnie wzmacniając więzi społeczności lokalnej i narodowej.
Niech jubileusz Teatru Dramatycznego im. Ks. Infułata Czesława Wali będzie okazją do refleksji nad znaczeniem sztuki w życiu społeczności i do życzenia kolejnych owocnych lat twórczości.
Tekst i zdjęcia: Piotr Maj